Dlaczego smog jest tak wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia?

przez admin
Dlaczego smog jest tak wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia?

W Polsce smog ziejący z kominów to ogromny problem – w końcu nie było roku bez smogu, który sprawia, że nasze zdrowie się pogarsza – nie mówiąc już o nieprzyjemnym zapachu ubrań. Dlaczego więc smog pojawia się tak często w naszym powietrzu? Jaki on ma wpływ na nasze zdrowie? O tym dowiesz się już za chwilę!

Dlaczego smog jest tak wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Jak smog zagraża twojemu zdrowiu?

Przede wszystkim smog (a właściwie cząsteczki rozmiarów 2.5 mikrometra) mogą powodować zwiększenie skłonności na zachorowanie na choroby płuc, astmę czy nawet na raka płuc. Wszystko z powodu tego, że wdychając powietrze zanieczyszczone smogiem, wdychamy również te najmniejsze cząsteczki, które zawierają niebezpieczne związki dla naszych płuc – w niektórych przypadkach nawet zatykając oskrzeliki. Dodatkowo smog powoduje, że zmniejsza się płodność, może powodować również wymioty czy bóle głowy. Nie warto jest ćwiczyć w trakcie wysokiego zanieczyszczenia powietrza smogiem, ponieważ w tym momencie bardzo łatwo będzie wchłonąć większą dawkę, równocześnie rujnując nasz organizm jeszcze bardziej.

Gdzie jest najgorzej?

Chociaż w czasie i po obu wojnach światowych południowe regiony Polski były motorem poprawy – teraz, ze względu na zmiany w postrzeganiu klimatu przez ludzi, nie są to już kury znoszące złote jaja. Dzięki traktatowi klimatycznemu, który wszedł w życie niedawno – UE ma nadzieję na dalszą poprawę powietrza w tych rejonach. Wszystkie kopalnie na Śląsku w mniejszym lub większym stopniu przeniosą się na inne szlaki górnicze lub zakończą podziemną działalność. Z drugiej strony ze względu na zmiany geopolityczne państwowe kopalnie przestają być opłacalne.

Mimo to polskie górnictwo nadal jest w stanie generować zyski – o czym świadczy zakup niektórych „nierentownych” kopalń przez prywatnych przedsiębiorców. Polska jest zbyt biedna, aby nadążyć za krajami takimi jak Niemcy – i dopiero za 30-40 lat będziemy w stanie w pełni przestawić się na taki a nie inny model ogrzewania naszych domów.

Jak rozwiązać problem smogu?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie taniej i łatwo dostępnej alternatywy, która może ogrzewać nasze domy i inne budynki, w których mieszkają ludzie – i musi to być również paliwo, które nie emituje zbyt dużej ilości gazów cieplarnianych. Naturalnie najlepszym paliwem do tego zadania będzie gaz ziemny lub łupkowy, jednak choć mamy tyle paliwa w zasobach naturalnych, że możemy je eksportować, nasz kraj absolutnie nie chce w nie inwestować.

Źródło : https://sportowy.net.pl/

Oceń nas!

ZOBACZ RÓWNIEŻ