Jak wojna wpłynęła na giełdę?

przez kuba

Pod koniec lutego tego roku rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę. Niestety, działania wojenne (w kraju naszych wschodnich sąsiadów) trwają do dzisiaj. Nie da się ukryć, że takie istotne wydarzenia mają przełożenie na kursy akcji. Jak wojna oddziałuje na notowania spółek? Czy kryzys na Ukrainie wpływa w jakimś stopniu na kryptowaluty? Jak bronić się przed spadkami?

Akcje ostro poszły w dół

Działania wojenne mają oczywiście negatywny wydźwięk. Nie powinno zatem zaskakiwać, że nastroje na rynkach giełdowych są tak pesymistyczne. Już od kilku miesięcy można zaobserwować wyraźne spadki. Jedni radzą sobie nieco lepiej, inni gorzej. W większości przypadków inwestorzy poważnie zaczynają się jednak obawiać o swoje pieniądze. Ulokowane np. kilka miesięcy temu w akcje konkretnych spółek. Warto pokazać to na konkretnym przykładzie. Pod koniec 2021 roku na giełdę zawitała firma bukmacherska STS. Jeszcze na początku stycznia cena za jedną akcję wynosiła grubo ponad 23 PLN. Niektórzy zdecydowali się na inwestycję w ten projekt. W końcu STS to obecnie zdecydowanie największa firma hazardowa na terenie naszego kraju. Trzeba jednak zaznaczyć, że osoby, które wykonały ten krok nie mają obecnie powodów do radości. Jeszcze 22 lutego 2022 roku cena za jedną akcję wynosiła ponad 18 PLN. A kilka dni potem (kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie) notowania wyraźnie spadły. Wówczas cena za jedną akcję wynosiła nieco ponad 15 PLN. Jak to jest teraz? Aktualnie (stan na 28 czerwca 2022 roku) cena za jedną akcję STS wynosi 15,19 PLN. Notowania nie wróciły zatem do wyższych poziomów. Podobnie ma się sprawa z innymi spółkami.

Spadki także na rynku kryptowalut

Rynek kryptowalut rządzi się swoimi prawami. Początkowo wydawało się, że wojna na Ukrainie nie wpłynie szczególnie źle na notowania. Szybko jednak okazało się, że były to tylko miłe złego początki. Oczywiście, na aktualne spadki wpływ miało także kilka innych czynników. Warto zaznaczyć, że na początku stycznia 2022 roku cena (w PLN) za jednego BTC (bitcoin, najbardziej popularna kryptowaluta na świecie) wynosiła ponad 192 000. Obecnie notowania są ponad dwa razy niższe. Wszak dzisiaj (28 czerwca 2022 roku) 1 BTC kosztuje niecałe… 92 000 PLN.

Wiele osób szuka sposobów na skuteczne inwestycje…

Dużo ludzi zastanawia się, co robić w takiej sytuacji. Obecnie inwestowanie na giełdzie, czy w kryptowaluty nie jest do końca rekomendowane. Szczególnie w tym pierwszym przypadku. Trzeba zaś podjąć odpowiednie kroki, by uchronić pieniądze przed inflacją. Niektórzy inwestują w gry Lotto na stronie https://www.lotto.pl/rejestracja#krok1. Jak wygrać w Eurojackpot? A może interesujesz się Dużym Lotkiem? Na pewno trzeba wpierw założyć konto online. W ten sposób będziesz mógł obstawiać z domu albo mieszkania. Poza tym trzeba potwierdzić tożsamość oraz wpłacić depozyt. Nie ma niestety jednego, skutecznego sposobu. Jeśli jednak chcesz zwiększyć swoje szanse na osiąganie dobrych wyników, to warto zainteresować się zakładami systemowymi.

5/5 - (1)

ZOBACZ RÓWNIEŻ