Jak przygotować samochód do zimy?

przez kuba

Przygotowanie auta na okres zimowy uchroni nas od problematycznych sytuacji, gdy nadejdą pochmurne i mroźne dni. Zmiany temperatur, duża wilgotność, sól na drogach i zmrożony śnieg mogą przysporzyć wiele kłopotów. Co zrobić, by odpowiednio zadbać o auto przed zimą, by w najzimniejsze ranki nie mieć problemów z dostaniem się do wnętrza lub z rozruchem silnika? Aby uniknąć przykrych niespodzianek należy zadbać odpowiednio o pojazd. Od czego zacząć nasze przygotowania? Co czym należy pamiętać przed każdą zimą? 

Pamiętaj o podstawach

Podstawą odpowiedniego przygotowania samochodu w okresie zimowym to zmiana opon. Jest to obowiązkowe w momencie, gdy temperatura powietrza bliska jest 6-7 stopni C. Przed zimą należy wymienić płyn chłodniczy na zimowy, dzięki czemu unikniemy awarii układu chłodzenia silnika. Istotnym elementem przygotowań przed mrozami jest zabezpieczenie zamków oraz konserwacja uszczelek. Warto je zaimpregnować, aby drzwi w samochodzie nie przymarzły. Trzeba to zrobić dokładnie i starannie, by nie ominąć żadnej powierzchni uszczelki (np. przy szyberdachu). 

To również jest ważne

Kolejnym krokiem jest wymiana spryskiwaczy z letnich na zimowe. Czemu jest to takie ważne? Zimowy płyn wytrzyma nawet temperaturę do -80stopni C, więc nie zamarznie w przewodach. Szyba będzie czysta, a pozbycie się zabrudzeń pośniegowych nie będzie stanowić żadnego problemu. Przy okazji szyb warto sprawdzić pióra wycieraczek, które zużyte, mogą porysować szybę samochodu. Ostatnim elementem przygotowań do zimy jest kontrola układu zawieszenia oraz amortyzatorów, które wpływają również za długość drogi hamowania. 

Nie bagatelizuj zimy!

Bagatelizowanie drobnych usterek może mieć wpływ na kierowanie pojazdem w zimę i może być przyczyną wypadków. Zużyte pióra wycieraczek powodują smugi na szybie, a tym samym gorszą widoczność, a amortyzatory nie tylko tłumią wstrząsy, ale mają wpływ na długość hamowania. Opony zimowe, w przeciwieństwie do letnich, są elastyczne oraz mają dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni i śniegu.  Elementy te mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. 

5/5 - (1)

ZOBACZ RÓWNIEŻ