Czy warto jest inwestować na giełdzie?

przez admin
Czy warto jest inwestować na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie często spotyka się z nieprzechylną opinią wielu osób – w końcu bardzo wiele można na giełdzie zyskać, ale bardzo wiele też można stracić. Dlatego też dziś przedstawimy ci za i przeciw – czy aby na pewno warto jest inwestować w akcje na giełdzie!

Czy warto jest inwestować na giełdzie?

Inwestycje w czasie koronawirusa?

Naturalnie wiele osób stara się inwestować w czasie, kiedy akcje kosztują najmniej – czyli właśnie na przykład w czasie, kiedy koronawirus sprawił, że ludzie masowo zaczęli wyprzedawać swoje akcje. To normalne, ponieważ każdy chciał mieć jak najwięcej gotówki, aby przetrwać ten ciężki okres, więc niektórzy woleli na tym skorzystać, oraz zainwestowali w akcje, kiedy były tanie – naturalnie nie każda inwestycja się zwróciła – ale do czego zmierzamy – chodzi mniej więcej o to, aby kupować tanio, sprzedawać drogo – najczęściej jednak tylko osoby z wytrawną wiedzą na temat inwestowania na giełdzie potrafią znaleźć odpowiednie ,,okno” w którym inwestowanie naprawdę się opłaca.

Czy warto jest inwestować na giełdzie?

To zależy, co zamierzasz osiągnąć. Bo tak naprawdę jeśli nie chcesz bawić się w szybki zarobek, możesz zainwestować w akcje długoterminowe – co prawda zysk wtedy jest prawie pewien, ale z drugiej strony musisz też wiedzieć, że będzie on znikomy i pojawi się dopiero po dłuższym okresie oczekiwania (1-20 lat – a czasami nawet i więcej). W przypadku akcji które zaliczają szybki wzrost, warto jest mieć przygotowany kapitał, który tak naprawdę nie jest naszym głównym dochodem, bądź też oszczędnościami w razie wypadku. Inwestowanie na giełdzie w ten sposób lepiej jest zostawić, jeśli nie jesteśmy osobą, która w miesiącu może stracić kilka tysięcy złotych bezpowrotnie, bez wielkiej szkody na jej ogólnym budżecie. Podobnie jak inwestowanie w kryptowaluty – może i kiedyś wydawało się to dobrym pomysłem, ale koronawirus pokazał, że tak jednak nie jest.

Dlaczego nie warto inwestować?

Z racji tego, że nie masz gwarancji na to, że twoje udziały nagle nie będą nic nie warte – przecież ktoś może sobie zrobić nawet głupi żart, który nie będzie prawdziwy, ale kiedy obiegnie on Internet, to giełda nie weryfikuje, czy jest to prawdziwa informacja – czy też nie. Przykład? Ktoś robił sobie żarty, z tym, że ,,Bill Gates nie żyje” – co sprawiło, że akcje Microsoftu zaliczyły kilkunastoprocentowy spadek, a straty można było liczyć w milionach dolarów – i dlaczego? Z powodu głupiego żartu. Dlatego też należy dwa razy zastanowić się nad tym, czy na pewno warto jest inwestować swoje pieniądze na giełdzie.

Oceń nas!